колянна става и киста на Бейкър
От: П** Н** Зададен на: 26.11.2011 Отговорен на: 28.11.2011Категория
Онлайн консултации
Въпрос
На майка ми предстои операция за премахване на Бейкърова киста и поставяне на изкуствена колянна става .Поема ли здравната каса тия операции ? Също така ме интересува къде мога да видя цените за това лечение ,за да имам време да се подготвя . Благодаря предварително !
Отговор
Операция за смяна на колянна става: Поставянето на тазобедрена и колянна става е включено в клинична пътека (КП) № 216 “Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става”. Отделно от дейността по пътеката, НЗОК заплаща за колянна става - 2700 лв. Тази сума се превежда на болницата от РЗОК (районната здравноосигурителна каса) по съответния ред, а не се дължи от пациента. В случай, че пациентът предпочете по-скъпо медицинско изделие в сравнение с договореното в Националния рамков договор, той следва да доплати разликата в цената.
Извън дейностите, които заплаща НЗОК, лечебните заведения трябва да имат изготвен ценоразпис, поставен на видно място, от който пациентите да се информират за цените на предлаганите услуги и консумативи.
НЗОК не възстановява средства на пациенти. Тя е в договорни отношения с лечебните заведения за болнична помощ.
Операция при Бекерова киста: В пакета на НЗОК за болнична помощ има 4 клинични пътеки от областта на ортопедията и травматологията, касаещи оперативното лечение на долен крайник, по които бихте могли да получите необходимото лечение, а именно:
КП № 215 „Оперативни процедури с голям и много голям обем и сложност на таза и долния крайник”; КП № 217 „Оперативни процедури на таза и долния крайник със среден обем и сложност”; КП № 218 „Малки оперативни процедури на таза и долния крайник”; КП № 219 „Артроскопски процедури в областта на скелетно-мускулната система”.
По коя клинична пътека може да бъде проведено лечението, може да прецени насочващият Ви лекар.
Вашата майка може да постъпи за лечение в болница с направление за хоспитализация (бл. МЗ-НЗОК №7), издадено от личния лекар или от лекар специалист в извънболничната медицинска помощ.
НЗОК заплаща за извършване на дейностите по клинични пътеки в областта на ортопедията и травматологията за здравноосигурените лица, като изключение представляват „скъпоструващите консумативи”, които изрично са отбелязани в съответната клинична пътека и не се заплащат от НЗОК. Клиничната пътека включва и до два контролни прегледа след изписването на пациента от болничното заведение.
Здравноосигурените пациенти заплащат (ако не са освободени от това) потребителска такса за болничен престой, която е 2% от минималната работна заплата за страната за всеки ден, но за не повече от 10 дни годишно.