katarakta
От: T** Зададен на: 09.02.2009 Отговорен на: 12.02.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте,моля Ви за максимална обективност,защото на Ваз разчитам.В три болници поисках информация за операция на катаракт и на трите места беше различна.Моля да ми кажете каво точно поема здравната каса и каво трябва да платим ние,освен това /незнам дали има значение/майка ми има и инвалидност.Ние сами ли трябва да си купим лещите от аптека или само ги плащаме?..А консумативите?
Отговор
В пакета на НЗОК за болнична медицинска по¬мощ са включени клинични пътеки №131 „Екстра-капсуларна екстракция при катаракта” и №132 „Факоемулсификация”. По коя клинична пътека е необходимо да се извърши операцията, ще опре¬дели лекуващият лекар/лекарят специалист. НЗОК заплаща всички дейности по посочените клинични пътеки без скъпоструващите консумативи - в слу¬чая „очна леща и вискосубстанция”. Дали пациентът ще си купи сам скъпоструващия консуматив или ще заплати за него на лечебното заведение (срещу финансов документ) е въпрос на възможност за избор.
За всеки ден болнично лечение пациентът заплаща са¬мо потребителска такса в размер на 2% от мини¬малната работна заплата, т.е. по 4.40 лв. Ако се налага да се ле¬кува в болница повече от 10 дни за една година, не заплаща потребителска такса за престоя си след десетия ден. Не се дължи потребителска такса за лечение в болница и ако пациентът има заболяване, включено в Списъка на освободените от потребителска так¬са лица. Списъкът е публикуван на интернет страни¬цата на НЗОК в рубрика „Национален рамков договор”, подлинк „Приложения към НРД”. Лечението по клинична пътека включва до два контролни прегледа след изписването от бол¬ничното заведение.