Диспансеризация на ЗЗОЛ
От: G** Зададен на: 27.07.2009 Отговорен на: 30.07.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Уважаеми господа, бих искала да задам следните въпроси: Имам пациенти, които идват със съмнение за глаукома, но още не е уточнена и се налага да ги изпратя в стационар. След като впиша диагнозата в амбулаторния лист, програмата веднага иска да диспансеризирам пациента. Въпроса ми е дали е възможно на втори или по-нататъшен преглед, т.е. след окончателното уточняване на диагнозата, тогава да диспансеризирам пациента? И дали в този случай контролните органи няма да ме глобят за това, че не съм диспансеризирала ЗЗОЛ. Имам и случаи в които пациента отказва да бъде диспансеризиран поради някаква причина. В този случаи какво да направя, като наредбата ме задължава да ги диспансеризирам и дали има решение по този въпрос? Имам диспансерни пациент, който поради тежки заболявания не могат да дойдат на диспансерен преглед. В такива случаи какво да правя, като не мога да извършвам дейностите по диспансеризация? Благодаря ви предварително.
Отговор
Във вашия работен график трябва да имате часове и за домашни посещения. Когато пациентът не е в състояние да посети амбулаторията Ви, извършвате домашни посещения. В случаите, когато пациенти отказват да бъдат диспансеризирани, несъгласието им трябва да бъде декларирано писмено с техен подпис в амбулаторния лист.
Основание за диспансеризация е поставената диагноза. Диагнозите, при които ЗЗОЛ подлежат на диспансеризация, са упоменати в Приложения № 8 и № 9 на Решение на УС, съответно за 2009 г., и в Наредба № 39 на МЗ.