Първо записване при личен лекар
От: В** Л** Зададен на: 02.03.2025 Отговорен на: 06.03.2025Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Исках да попитам как става записването при личен лекар на децата ми , едното е на 3,5год, другото на 2год и се местим от Австрия в Пловдив скоро. Български граждани са. И също как става записването на мъжа ми, който е австриец. Благодаря
Отговор
Националната агенция за приходите (НАП) е институцията, в чиито задължения, произтичащи от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), е събирането на здравноосигурителни вноски и определянето на здравноосигурителния статус на гражданите при завръщане от чужбина.
В нейните компетенции са въпросите, свързани с освобождаването от здравноосигурителни вноски на българите в чужбина и последващото възстановяване на здравноосигурителните им права в България. В НАП се представят и обработват документи, издадени от чуждите здравноосигурителни институции, удостоверяващи периоди на осигуряване в съответната държава. На официалната интернет страница – www.nra.bg - меню „Осигуряване" - линк „Здравно осигуряване" - „Българи в чужбина", са посочени видовете документи, които НАП признава.
Съгласно Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ здравноосигурените лица имат право свободно да избират лекар в лечебно заведение за първична медицинска извънболнична помощ на територията на цялата страна, сключило договор с НЗОК.При условие че децата не са били записани в пациентската листа на личен лекар до настоящия момент, избор на ОПЛ родителите могат да направят по всяко време на годината, с регистрационна форма за избор. Попълвате формуляр за избор на общопрактикуващ лекар (ОПЛ), който може да изтеглите безплатно от сайта на НЗОК – www.nhif.bg - меню „За гражданите“ - линк „Регистрационни форми за избор на общопрактикуващ лекар“ - „Регистрационна форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар“. На гърба на формуляра има указания за попълването му. С формулярите отивате при избрания личен лекар и той ще нанесе данните за практиката си в него. От тази дата децата могат да ползват услугите на здравноосигурителната система.Ако досега не са имали личен лекар, нямат и здравноосигурителна книжка, тя е необходима, за да ползват дентална помощ като здравноосигурени лица. Книжката се предоставя безплатно от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК). Всяка РЗОК е създала организация за предоставянето на здравноосигурителни книжки на гражданите. След получаването й от РЗОК е необходимо да я занесете на личния лекар за заверка.Справка за общопрактикуващите лекари, сключили договор с НЗОК, може да направите на сайта на НЗОК - рубрика „За граждани“ - меню „Електронни услуги“ - линк „Търсене на договорни партньори и дейности“ - подлинк „Общопрактикуващи лекари“. Има възможност за избор на област и населено място.При необходимост може да се свържете със съответната районна здравноосигурителна каса (координатите им са публикувани в рубрика „Контакти“ на сайта на НЗОК - www.nhif.bg), където оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени лица при избора на лекар и им предоставят информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район.
Тъй като правомощията по определяне на кръга от лицата, които подлежат на здравно осигуряване в България и набирането на средства от задължителните здравноосигурителни вноски, които се регламентирани със закон, са предоставени на Националната агенция за приходите (НАП), за становище относно Вашия случай трябва да се обърнете към НАП или нейните териториални дирекции. Запитвания могат да се изпращат на електронния адрес: [email protected] или да се ползват услугите на Информационния център на НАП - 0700 18 700.В случая може само да посочим, че за да се включи в българската здравноосигурителна система, съпругът Ви трябва да отговаря на едно от условията, предвидени в чл. 33, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).Всяко здравноосигурено лице има право да избере общопрактикуващ лекар (ОПЛ), сключил договор с НЗОК, на територията на Република България.