Диспансеризация
От: И** З** Зададен на: 03.09.2021 Отговорен на: 10.09.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Имам история с високо кръвно и в здравното си досие видях, че съм диспансеризирана при личния си лекар (I11.9 - Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност) - на какви прегледи и направления имам право през годината на базата на тази диспансеризация? От март месец тази година имам потвърдени диагнози за Тиреоидит на Хашимото и инсулинова резистентност - мога ли да бъда диспансеризирана при друг лекар (не ОПЛ, а ендокринолог) и как става това, или мога да бъда диспансеризирана само при един лекар, който е моят настоящ ОПЛ? Възможно ли е пациент да бъде диспансеризиран при повече от един лекар? Предварително Ви благодаря!
Отговор
Здравноосигурените лица над 18-годишна възраст със заболяване „Автоимунен тиреоидит”, във Вашия случай - „Тиреоидит на Hashimoto” (МКБ-код Е06.3), подлежат на диспансерно наблюдение от лекар специалист по ендокринология и болести на обмяната до края на живота. Диспансерните прегледи се провеждат два пъти годишно със снемане на общ клиничен статус с насоченост към ендокринната система. TSH се изследва ежегодно, а след промяна на дозата на заместващото лечение – до още два пъти годишно, но не по-рано от 6 седмици от промяната. Имате право на една консултация годишно с лекар специалист по кардиология, който задължително ще Ви направи електрокардиограма. По преценка на ендокринолога може да Ви се извърши сцинтиграфия на щитовидната жлеза.
Диспансеризацията се осъществява с еднократно издадено от Вашия личен лекар „Направление за консултация или провеждане на съвместно лечение“ (бл. МЗ-НЗОК № 3).
Не е възможно за едно и също заболяване пациентът да е диспансеризиран при няколко лекари. При промяна на специалиста, осъществяващ дейностите по изпълнение на диспансеризацията, личният лекар издава ново направление.