потребителска такса
От: Д** М** Зададен на: 23.07.2009 Отговорен на: 28.07.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
искам да попитам - винаги ли се заплаща потребителска такса при личния лекар? за попълване на рецептурна книжка редно ли е да се заплаща? и кой е освободен от потребителска такса?
Отговор
По принцип изписване на лекарства с намаление става само след проведен преглед на здравноосигуреното лице.
Потребителска такса в размер на 1 % от минималната работна заплата се заплаща при всеки преглед в кабинета по силата на чл.37, ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване за всяко посещение при лекаря или зъболекаря. Тези суми са за оказаната медицинска помощ.
Съгласно чл. 38 , ал.1 от НРД 2006 “Лекарствените продукти се предписват
само след извършен преглед, който се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице”.
Следователно, преди предписване на лекарствени продукти лекарят е длъжен да извърши преглед, и за тази оказана медицинска помощ пациентът дължи потребителска такса. Лекарят трябва да му издаде документ(касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума.
За всеки ден болнично лечение потребителската такса е 2% от минималната работна заплата. Ако се налага болният да остане в болнично заведение повече от 10 дни в рамките на една година, той не заплаща потребителска такса за престоя си след 10-тия ден.
Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ не заплащат:
Деца до18-годишна възраст и навършилите 18-годишна възраст до завършване на образованието си(редовна форма на обучение);
• Неработещи членове на семейството, регистрирани в Бюрото по труда, независимо дали получават обезщетение;
• Пострадали при/или по повод на отбраната на страната;
• Ветерани от войните, военноинвалиди;
• Задържани под стража или лишени от свобода;
• Социално слаби, получаващи помощи според Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане;
• Граждани без доходи, настанени в домове за социални грижи;
• Медицински специалисти (завършили медицински училища).
• Пациенти със злокачествени новообразувания;
• Бременни и родилки до 45 дни след раждането;
• Здравноосигурени лица, страдащи от заболявания с тежка степен на намалена работоспособност, съгласно “Наредба за медицинска експертиза на работоспособността” / обн. ДВ, бр. 47 от 7.06.05 г./;
Съгласно промяна в Закона за здравното осигуряване, от 1 юли 2008 г., потребителска такса в размер на 1 лев за оказана извънболнична медицинска и дентална помощ заплащат лицата, навършили 60 години за жените и 63 години за мъжете.