въпроси
От: Е** А** Зададен на: 12.06.2009 Отговорен на: 15.06.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте,бих искала да задам следните въпроси: На какъв период от време се дават направления за специалист на личните лекари (не мисля, че е нормално да не мога да взема направление за Мамолог в рамките на 3 месеца под претекст, че направления се давали на тримесечие)?В еднакъв период ли се дават на всички лични лекари или има разпределение спрямо райони или друг фактор?.Освен таксата от 2.40 заплащана на личния лекар, манипулации като мерене на кръвно налягане и правене на кардиограма заплащат ли се, ако да какви са цените на тези услуги? Предварително благодаря!
Отговор
1. Вие нямате ограничения в броя на ползваните направления през годината, стига в периода на действието на медицинското направление, да не пожелаете да бъдете насочена отново към специалист от същата специалност.
Истината е, че лекарите – общопрактикуващи и специалисти са ограничени от т. нар.регулативни стандарти (РС), което е следствие от точно регламентираните средства, с които разполага НЗОК, а именно - от финансовата рамка, наложена със Закона за бюджета на НЗОК, от която не се допуска надвишение.
На всеки общопрактикуващ лекар(ОПЛ) и специалист са определени конкретен брой МН - бл.3, бл3А-за високоспециализирани дейности и бл.4 за медико-диагностични изследвания за всяко тримесечие.
Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента и много други обстоятелства като брой на лицата в пациентската листа, епидемиологични обстановки и др.
2. НЗОК не заплаща отделно само за извършването на електрокардиограма. Тя се извършва от общопрактикуващия(личния лекар) или от лекар специалист, сключили договор с НЗОК, при наличие на медицински показания. Електрокардиограмата задължително се извършва при профилактични прегледи на здравноосигурени граждани и при някои диспансерни прегледи. Измерването на артериалното (кръвно) налягане също е включено в профилактичните прегледи. За здравноосигурените граждани над 18-годишна възраст – независимо дали са диспансеризирани или не, НЗОК заплаща един задължителен профилактичен преглед годишно.
Информация за дейностите, включени в профилактичните прегледи, заплатени от НЗОК, може да намерите на нашата електронна страница в линк "Национален рамков договор” - подлинк „2009” - „Приложение № 6 – Профилактични прегледи на здравноосигурени лица над 18-годишна възраст.” От там ще разберете каква е честотата, обема на прегледите и медико-диагностичните изследвания, полагащи се на отделните възрастови групи.
Профилактичният преглед, проведен от общопрактикуващия(личния) лекар, включва клиничен преглед за изясняване на здравословното състояние. При него лекарят: изчислява индекса на телесната маса; прави оценка на психическото състояние; изследва остротата на зрението; изследва мануално гърдите при жените; измерва артериалното (кръвно) налягане; прави Електрокардиограма(ЕКГ); изследва урината (с тест-ленти) за: протеин, глюкоза, кетонни тела, уробилиноген/билирубин, рH. Назначава и лабораторни изследвания за триглицериди и общ холестерол.
Профилактичният преглед се извършва от общопрактикуващ лекар с необходимия обем дейности и изследвания и при формиране в определена рискова група(определя се рискът да се развият сърдечно-съдови заболявания, злокачествени заболявания или захарен диабет), на здравноосигурените лица се провеждат необходимите изследвания и/или консултации със специалист по профила на заболяването за уточняване на диагнозата и определяне на лечение. В този случай лекарят издава направление. Необходимо е лабораториите и лекарите специалисти да са сключили договор с НЗОК.
3. Потребителска такса в размер на 1 % от минималната работна заплата, установена за страната( в момента – 2.40 лв.), се заплаща при всеки преглед в кабинета по силата на чл.37 , ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване за всяко посещение при лекаря или зъболекаря. Тези суми са за оказаната медицинска помощ.
Лекарят е длъжен да извърши преглед, и за тази оказана медицинска помощ Вие дължите потребителска такса. Изпълнителят на медицинска помощ трябва да Ви издаде документ(касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума.
Списъкът на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на потребителска такса е посочен в Приложение №14 към НРД( публикуван на нашата електронна страница в линк „Национален рамков договор – подлинк „2009” – „Приложение № 14”). Някои от тези заболявания са с призната инвалидност.
При включено заболяване в този