Въпрос за стенд
От: Д** Зададен на: 29.07.2009 Отговорен на: 07.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте искам да попитам,на мой близък му се наложи да се постави стенд но ще трябва да се постави и втори такъв стенд,искам да попитам има ли някакъв срок в който трябва да се постави втория стенд и заплаща ли се за него?
Отговор
НЗОК заплаща за поставена протеза, клапи, СТЕНТОВЕ, кохлеарни имплантанти, когато пациентът е приет по съответната клинична пътека с Направление за хоспитализация (бл. 7-МЗ-НЗОК) в избрано от него лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за работа по съответните пътеки.
Има различни клинични пътеки, по които са включени процедури за поставяне на стентове: „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при вродени сърдечни малформации”, „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при сърдечно-съдови заболявания”, и др.
Лекуващият лекар преценява точно по коя клинична пътека ще се проведе лечението.
В цената на клиничната пътека влиза дейността по интервенционалната процедура, медикаментите и предвидените следоперативни грижи. Когато се налага интервенционално лечение (поставяне на стент), отделно от цената на пътеката, НЗОК заплаща на лечебното заведение за един стент - до 1200 лв, но не повече от четири стента в рамките на една календарна година.
В случай, че пациентите предпочетат по-скъпо медицинско изделие в сравнение с договорената цена, те доплащат разликата в цената.
За всеки ден болнично лечение здравноосигуреното лице заплаща потребителска такса в размер на 2% от минималната работна заплата, установена за страната, (т.е. по 4.80 лв) но не повече от 10 дни годишно. Не се дължи потребителска такса за лечение в болница, ако здравноосигуреното лице има заболяване, включено в Списъка на освободените от потребителска такса лица. Списъкът е публикуван на интернет страницата на НЗОК в рубрика „Национален рамков договор”, подлинк „Приложения към НРД – Приложение № 14.” Лечението по клинична пътека включва до два контролни прегледа след изписването на пациента от болничното заведение.