Здравноосигурителни вноски
От: П** К** Зададен на: 05.08.2009 Отговорен на: 07.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Април месец навърших 19 и сега завърших 12 клас. Приет съм за студент ,но има 3 месеца, в който не се водя нито студент, нито ученик. Наложи ми се да отида до личният лекар за направление за хирург, и ми казаха, че трябва да отида до НОИ да за да се регистрирам наново или нещо подобно. Може ли малко по подробно да ми обясните цялата процедура и каква такса трябва да платя за тези осигуровки. Моля, отговорете ми на мейла. Благодаря.
Отговор
От въпроса става ясно, че между завършването на средното Ви образование и приемането Ви за студент има период, през който не сте заплащали здравни осигуровки. Внасянето на дължимите суми става в Националната агенция за приходите(в нейните териториални дирекции по местоживеене). Дейността по определянето на здравноосигурителния статус и събирането на здравноосигурителни вноски е в компетенциите на Националната агенция за приходите (НАП). Проверка на здравноосигурителния статус може да направите на адрес www.nap.bg в рубрика “Услуги”, линк „Осигурителни услуги”. Консултации по въпросите на здравното осигуряване се правят в НАП. Банковите сметки, по които трябва да бъдат заплатени здравноосигурителните вноски, ще намерите в рубриката “Осигуряване”.
Уточняваме, че гражданите, които следва да внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, заплащат оказаната им медицинска помощ, ако не са внесли повече от 3 дължими месечни осигурителни вноски за период от 15 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Тези лица придобиват осигурителни права от датата на заплащане на дължимите вноски, като сумите, платени за оказана вече медицинска помощ, не се възстановяват. Осигурителните права не се губят, когато задължението за внасяне на здравни вноски е на работодателя или на друго лице. Гражданите имат непрекъснати здравноосигурителни права и достъпът им до безплатна медицинска помощ е гарантиран при 12 осигурени месеца от последните 15, преди началото на месеца, в който ще се ползва медицинска помощ. За сметка на републиканския бюджет се осигуряват лицата до 18 години и след тази възраст, ако учат редовно - до завършване на средно образование, както и студентите редовно обучение във висши училища – до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка.