Направление за хоспитализация
От: Р** Т** К** Зададен на: 05.06.2017 Отговорен на: 07.06.2017Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Предстои ми цистоскопия. Личният лекар ми отказва да ми издаде направление 7, ако не му посоча ден и час, в който ще постъпя в болница. Има ли такова право?
Отговор
Издаването на медицинско направление от общопрактикуващия (личния) лекар за консултация или за медико-диагностични изследвания, става по негова преценка, съобразно необходимостта и обективното състояние на пациента.
Ако сте провели необходимата консултация с мнение от специалист за необходимостта от постъпване в болнично лечебно заведение, Вашият личен лекар би следвало да издаде необходимото направление. Направление за хоспитализация може да бъде издадено и от лекар специалист.
Съгласно нормативните документи /НРД 2017г. за медицински дейности, чл. 146/: общопрактикуващият(личният) лекар насочва за хоспитализация здравноосигуреното лице, когато лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболничната помощ. Към направлението за хоспитализация личният лекар прилага амбулаторния лист от извършения преглед на пациента, с посочени данни от анамнезата и обективното състояние, предприетите диагностични и терапевтични дейности, в това число и обективните обстоятелства, мотивиращи становището, че лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболничната помощ. Личният лекар вписва в амбулаторния лист от прегледа на пациента и издаването на направлението за хоспитализация и диагнозата, с която пациентът се насочва за диагностика и лечение в болнични условия.
Направление за хоспитализация се издава и в случаите на отказ на пациента, документиран писмено срещу подпис или друг инициализиращ знак на пациента и подпис на лекаря в амбулаторния лист, съгласно чл. 21, ал. 3 от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. По един екземпляр от направлението за хоспитализация и от амбулаторния лист за прегледа на пациента се съхраняват в изпращащия го личен лекар. След изписване на пациента от лечебно заведение, изпълнител на болнична помощ, личният лекар получава чрез пациента екземпляр от епикризата или копие от нея, която прилага към здравното му досие. В случай на хоспитализиране на пациента и когато това е удостоверено с подписа му в амбулаторния лист, личният лекар не следва да назначава и извършва за периода на хоспитализацията, консултативни прегледи и изследвания, необходими за: профилактични и диспансерни прегледи; прегледи и изследвания, необходими за основното заболяване, за което е хоспитализирано лицето; прегледи и изследвания, необходими за придружаващи заболявания по време на стационарното лечение.