риск.групи
От: D** Зададен на: 04.08.2009 Отговорен на: 07.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Имам няколко въпроса при попадане на пациент в риск.група :1.Има ли спец.указания за по-нататъшното му проследяване или работим по тези от 2008г. 2.Във всички случай пацинта би трябвало да бъде проследен -с какъв тип направления трябва да бъде изследван и консултиран,на колко прегледа подлежи годишно или въпросът приключва до включването му в риск.група.Надявам се на конкр.отговор
Отговор
Решение № РД-УС-04-17 от 20.01.2009г. на Управителния съвет на НЗОК определя условията, на които трябва да отговарят изпълнителите на медицинска и дентална помощ, които ще се сключват договори за 2009г. с НЗОК.
С оглед профилактиката на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания ОПЛ формира следните рискови групи за: Сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, злокачествени новообразувания.
Съгласно Наредба №39 от 2004 г. (изм. и доп. в ДВ, бр.4 от 16.01.2009г) при провеждането на профилактични прегледи и изследвания на ЗЗОЛ над 18-годишна възраст, неразделен елемент на профилактичния преглед е анкетирането на пациента и маркиране на отговорите в анкетна карта по образец, включена в медицинския софтуер. Типът на направлението е посочен в бланка №3 за консултация и съвместно лечение.
Когато при провеждането на профилактичен преглед пациентът може да попадне в рискова група, с оглед профилактиката на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания, общопрактикуващият лекар решава при необходимост, какви консултации и изследвания да назначи в зависимост от предполагаемото заболяване съгласно изискванията на приложение №6.