Относно: Извършване на пластика на уши
От: T** Зададен на: 03.08.2009 Отговорен на: 05.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Искам да попитам за следното: Имам племенница, която е на 17 г, и е от семейство на глухонями. Тя самата от самото си рождение е без ушни миди, има само зачатъци и взема гена на майка си, която и тя има подобен проблем, само че при нея зачатъците са по-оформени. Та въпроса ми е: При такива деца от семейство на инвалиди и глухонеми, как стои въпроса с пластика на ушни миди? Имат ли някакво облекчение, т.е. безплатна ли е операцията по клинична пътека или трябва да се заплаща и колко? Надявам се на по-обстоен и разширен отговор.Желая Ви, всичко най-хубаво. Успех.
Отговор
В пакета на НЗОК за болнична помощ има клинични пътеки, в които са включени процедури за възстановяване на ушна мида. В описания от Вас случай най-вероятно се касае за КП № „265 Хирургично лечение на вродени малформации в лицево-челюстната област”. Изграждане на аурикул на ухо би могло да бъде извършено и по някоя клинична пътека в областта на УНГ-болестите („Хирургично лечение на глухота при проводно намаление на слуха”, (КП № 118 - за възраст над и КП № 119 - за възраст под 18 години), но при всички случаи преценката и решението е на лекаря специалист. Дейностите по процедурата за здравноосигурените лица в рамките на клиничните пътеки, когато възстановяването на дефектите с трансплантати се постига чрез тъкани и структури от самия пациент,
се заплащат на лечебното заведение от НЗОК. В клиничните пътеки не е предвидено заплащането на други протезни устройства.