Европейска здравна карта
От: М** С** Зададен на: 20.08.2009 Отговорен на: 24.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Опитах да извадя европейска здравна карта на трето лице, с изрично нотариално заверено пълномощно, но ми беше отказано.Служителките искаха и молбата да е нотариално заверена, въпреки че на нея изрично е посочена възможността карта да се извади от трето лице-пълномощник, а не лично от титуляра, още повече че закона позволява да се извършват всякъкви правни действия с такова пълномощно. Какво да предприема - дело ли?
Отговор
При отсъствие на лицето от страната, документите за издаване на ЕЗОК се подават в областните офиси на фирмата-изпълнител (КИМ 2000) от нотариално упълномощено лице. За целта е нужно упълномощеното лице да разполага освен с пълномощното, и с нотариално заверено Заявление(по образец) за издаване на ЕЗОК. Върху Заявлението се прави нотариална или консулска заверка за идентичност на имената, подписа и снимката на осигуреното лице.
Ако се наложи гражданинът да ползва спешна или неотложна медицинска помощ в страна от ЕС или ЕИП, може да се обърне към неговата РЗОК по местоживеене в България – за издаване на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК. Удостоверението e със срок на валидност не по-дълъг от 2 месеца. За целта е нужно лицето да е с непрекъснати здравноосигурителни права в България, да попълни заявление за издаване на Удостоверение и да приложи копие от документ за самоличност. Изброените документи могат да се подадат и по факс. Координатите на РЗОК са публикувани на сайта на НЗОК.