личен лекар
От: Х** Зададен на: 07.08.2009 Отговорен на: 12.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте. Бих желала да попитам какви са документите, необходими едно лице да избере и да се запише при желан от него личен лекар? Също каква е процедурата и необходимите документи при смяна на личен лекар! Благодаря Ви
Отговор
Всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да сменят своя личен (общопрактикуващ) лекар.
Гражданинът, който иска да смени общопрактикуващия си лекар (ОПЛ), трябва да закупи от книжарница за медицинска документация регистрационна форма за постоянен избор. С попълнения формуляр той трябва да отиде при предпочетения нов общопрактикуващ лекар, като представи и здравноосигурителната си книжка. Ако все още няма здравноосигурителна книжка, смяната се извършва с третия екземпляр от регистрационната форма за избор на ОПЛ.
За пререгистрацията не е нужно гражданинът сам да се отписва от листата на досегашния си личен лекар. Това, както и включването в пациентската листа на новоизбрания лекар, се извършва по служебен път от районната здравноосигурителна каса (РЗОК).
Общопрактикуващият лекар оказва медицинска помощ на новоизбралия го здравноосигурен гражданин от датата, на която е осъществен изборът.
За улеснение на гражданите, в РЗОК са изложени списъци с имената, адресите, телефонните номера и специалностите на лекарите, сключили договор със здравната каса. В София формулярите за смяна на личен лекар могат да се закупят в XXII ДКЦ - София, ул."Николай Коперник" № 9 (зад хотел "Плиска") и в
XXIX ДКЦ - София, кв."Мотописта", ул."Георги Измирлиев" № 8.
Смяната на личен лекар се извършва съгласно Наредбата за осъществяване правото на достъп на здравноосигурените лица до медицинска помощ. В наредбата е посочено, че всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември, здравноосигуреното лице може да избере друг лекар, като попълни регистрационна форма за осъществяване правото му на избор. ЕДИНСТВЕНАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРОМЯНА И ИЗБОР НА НОВ ЛИЧЕН ЛЕКАР е предоставена по силата на чл.8 от Наредбата в следните случаи: АЛ.1 - КОГАТО ЗА ИЗБРАНИЯ ЛИЧЕН ЛЕКАР НЗОК Е КОНСТАТИРАЛА ТРАЙНА НЕВЪЗМОЖНОСТ ДА ОКАЗВА ПЪРВИЧНА ИЗВЪНБОЛНИЧНА ПОМОЩ; ал.2 - когато здравноосигуреното лице е променило настоящия си адрес; ал.3 – когато здравноосигуреното лица пребивава в друго населено място извън случаите по ал.2, то има право да получи първична извънболнична помощ от друг лекар, като представи форма за временен избор с валидност не по-малко от 1 и не повече от 5 месеца. При наличие на незаета практика, за която повече от 6 месеца няма кандидат, директорът на РЗОК прави служебен избор за здравноосигурени лица, които не са осъществили правото си на избор на личен лекар.