Зададен въпрос през Online консултации
От: J** Зададен на: 18.08.2009 Отговорен на: 20.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте!Здравно осигурена съм, не съм посещавала още за тази година стоматолог и бих искала да попитам,какви са измененията на здравните ни права(при стоматолога)за 2009г.,т.е. какво поема здравната каса(кои процедури), колко е потребителската такса за посещение и т.н. Има ли някъде утвърден ценоразпис за процедурите, който да е валиден за всеки един стоматолог.
Отговор
Здравноосигурените лица могат да се лекуват по избор при всеки лекар по дентална медицина, подписал договор със здравната каса, без оглед на адресната регистрация. При посещение при лекар по дентална медицина пациентът носи личната си здравноосигурителна книжка, в която лекарят по дентална медицина вписва извършените дейности. Пълна информация за цените на денталните услуги може да намерите на нашия сайт в Приложение № 21 “Пакети и стойности в лева, заплащани от НЗОК и здравноосигурените лица за дентална помощ” (линк “Национален рамков договор” – „ подлинк „2009”).
При изчерпване на страниците в здравноосигурителната книжка се използва допълнителен лист-притурка към нея по образец, одобрен от Българския зъболекарски съюз (БЗС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Осигурените лица получават този документ в районната здравноосигурителна каса (РЗОК). Здравноосигурените лица могат свободно да осъществяват или променят избора си на лекар по дентална медицина за всяка от договорените дейности за срока на действие на НРД. Право на осигурените лица е да бъдат информирани за пакетите, обемите и стойностите на договорените дейности, преди да им бъдат предоставени дентални услуги. В здравноосигурителната книжка на лицето се отбелязват данните на лекаря по дентална медицина, извършил дейността, както и неговият подпис и печат. Вписват се кодовете на дейността и на съответния зъб - по договора с НЗОК, както и датата на извършването.
При всяко посещение при зъболекаря пациентът заплаща потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата. Не заплащат потребителска такса гражданите, които попадат в категориите на освободените от нея лица, както и децата до 18-годишна възраст и навършилите 18-годишна възраст до завършване на образованието си(редовна форма на обучение).