потребителска такса
От: С** Й** С** Зададен на: 13.04.2009 Отговорен на: 16.04.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
На 75 години съм - хронично болен и диспансиризиран към полмонологичен диспансер.Всеки месец трябва да ходя при личният си лекар за рецепта - трябва ли винаги да заплащам потребителска такса и какво стана с предложението на КАСАТА нашите лекарства да се изписват за три месеца напредл
Отговор
От 01.04.2009г.е в сила изписването на медикаментите за хронично болните пациенти чрез Национална здравноосигурителна каса на три месеца. Вашият личен лекар следва да Ви информира за това и да предписва терапията за хроничните Ви заболявания до три месеца от датата на изпълнение на рецептата.
Съгласно Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) при всяко посещение при личния лекар, лекаря специалист в извънболничната помощ и лекаря по дентална медицина здравноосигурените граждани заплащат потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата
Потребителска такса не се заплаща от категориите лица по чл. 37, ал. 3 от ЗЗО, както и от лицата със заболявания, посочени в приложение № 14 “Списък на заболяванията, при които ЗЗОЛ са освободени от потребителска такса по чл. 37, ал. 1 ЗЗО”. Общопрактикуващият лекар излага на видно място в амбулаторията си списък на категории лица, освободени от потребителска такса, съгласно чл. 37 ЗЗО.
Ако Вашето заболяване попада в този списък, не следва да заплащате потребителска такса. В противен случай, съгласно промяна в ЗЗО (обн. ДВ, бр. 37 от 2008 г.: ал. 1. т. 1. на чл. 37) от 1 юли 2008 година ЛИЦАТА, НАВЪРШИЛИ 60 ГОДИНИ - ЗА ЖЕНИТЕ, И 63 ГОДИНИ - ЗА МЪЖЕТЕ, заплащат за всяко посещение при лекаря или лекаря по дентална медицина сумата от 1 лев.