Тримесечно ичписване на лекарства
От: И** Зададен на: 13.08.2009 Отговорен на: 14.08.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Детето ми има Астма и приема Сингулар. Последния път личната лекарка изписа рецепта за 3 месеца и днес когаот взимах лекарството с последия 3ти отрязък от аптеката ми казаха, че на тези рецепти не могат да се изписват лекарста които са за по малко от 30 дни (1 опаковка Сингулер е за 28 дни и за толкова е изписана и в рецептата). Интересува ме това така ли е, защото предния месец от същата аптека го взех точно на 28ия ден, а сега се оказа че е проблем. Това означава че детето ми ще остане 2 дена без лекарство и мисля че това е нелепо.
Отговор
На основание чл.27 от „Наредба № 4 от 4 март 2009г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти” /ДВ бр.21 от 20 март 2009г./ на Министерство на здравеопазването, при лечение на хронични заболявания изпълнителите на медицинска помощ /ИМП/ имат право да предписват лекарствени продукти за не повече от 90 дни, предписани на до три отрязъка от рецептурна бланка обр.МЗ-НЗОК №5А по приложение № 7.
За лечение на хронични заболявания ИМП имат право да предписват лекарствени продукти и на рецептурна бланка обр.МЗ - НЗОК № 5 не повече от 30 дни, освен когато липсва подходяща опаковка от „Списък на лекарства, които НЗОК заплаща”.
Технически проблем, свързан със софтуер аптеки не позволяваше обработка на рецептурни бланки обр.5А с медикаменти в окончателна опаковка за по-малко от 30 дни /например 28 дни/. Проблемът вече е отстранен и аптеките могат да обработват рецептурни бланки обр.5А с назначена терапия за по-малко от 30-дневен срок.
За един и същи период на лечение НЗОК заплаща до три лекарствени продукта, предписани на здравноосигурено лице за едно заболяване, независимо от реда и начина на извършване на предписанията, вида и броя на рецептурните бланки, на които те са предписани.
Няма изискване за абсолютна индентичност в записите на отрязъците рецептурни бланки.
При назначаване на терапия ИМП следва да се съобразяват за предписаното количество и броя на дните, с валидността на следващия отрязък.
Видно е, че има различни комбинации и възможности при нормативно посочените два варианта на предписване на лекарства, които НЗОК заплаща напълно или частично.
Лекуващият лекар заедно с пациента следва да намерят най-удачния вариант за предписване на терапията , така че да се скъси пътят при предписването й.