права на работещи в чужбина
От: Д** К** Зададен на: 19.05.2009 Отговорен на: 21.05.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Работя в страна от Европейския съюз и имам европейска здравна карта,издадена тук.На трудов договор съм и плащам здравни вноски.Трябва ли да плащам и в България за да ползвам целия пакет услуги на НЗОК,а не само спешна помощ?
Отговор
По силата на европейското законодателство се осигурявате здравно там, където работите. Ако работите с легален трудов договор(като наето или самостоятелно лице) в страна членка на Европейския съюз, с цел избягване на двойното осигуряване, не трябва да внасяте здравноосигурителни вноски и в България. Здравноосигурителната институция в другата държава е компетентна за Вас. Тя Ви издава Европейска здравноосигурителна карта, с която имате право на спешна и неотложна медицинска помощ. Представяте я при необходимост на съответния лекар или болница, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, когато се връщате в България. Ако работите в държава членка на Европейския съюз, но без регистриран към местната данъчна система трудов договор, трябва да продължите да внасяте своите здравноосигурителни вноски в България.
Ако във Вашия случай е приложим първият вариант – да работите и да се осигурявате в ЕС по трудов договор, съгласно разпоредбите на европейското законодателство, за да можете директно (без допълнително заплащане) да влезете в осигурителната система на собствената си държава при завръщането си у нас, е необходимо да докажете непрекъснати периоди на осигуряване в предишната държава (когато тя е член на ЕС). Това доказване става с европейски формуляр Е 104 (за сумиране на осигурителни периоди), който се издава от последната компетентна за Вас осигурителна институция в другата държава. Ако Вие имате непрекъснати осигурителни периоди в другата държава, компетентната осигурителна институция там би следвало да го удостовери с издаване на формуляр Е 104. С този формуляр може да отидете в териториалното поделение на Националната агенция за приходите (НАП) по настоящото Ви местоживеене и тези периоди ще бъдат сумирани към българските Ви периоди. Съветваме Ви обаче да декларирате предварително в Националната агенция за приходите(НАП), че живеете и работите в страна членка на ЕС( т.е. че сте социално и здравно осигурена там), за да не се натрупват задължения на Ваше име.
Ако нямате непрекъснати периоди на осигуряване в другата държава, тогава ще трябва да заплатите посочените от НАП здравни вноски, за да влезете в българската осигурителна система. Чак след заплащането им ще може да ползвате медицинска помощ в България по реда за българските осигурени лица.
Съгласно българското законодателство, компетентна институция за събиране на всички социални и здравни вноски в България е Националната агенция за приходите( НАП – www.nap.bg). Тя е институцията, която ще определи по какъв начин спрямо вас ще се приложат разпоредбите на европейското и българското законодателство, когато става въпрос за осигурителен (социално и здравно) проблем от трансграничен характер.