потребителска такса
От: К** Зададен на: 29.04.2009 Отговорен на: 08.05.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Моля за еднозначен отговор на въпроса ми - в кои случаи се дължи потребитителска такса на ОПЛ? Трябва ли да се заплати такса за издаване на направление за специалист или за хоспитализация, без да е извършен преглед от ОПЛ? Дължи ли се потребителска такса, след като ОПЛ системно не издава касов бон при заплащане на такса ?
Отговор
Потребителска такса в размер на 1 % от минималната работна заплата се заплаща при всеки преглед в кабинета по силата на чл.37 , ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване за всяко посещение при лекаря или зъболекаря. Тези суми са за оказаната медицинска помощ.
Лекарят е длъжен да извърши преглед, и за тази оказана медицинска помощ Вие дължите потребителска такса. Изпълнителят на медицинска помощ трябва да Ви издаде документ(касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума. Списъкът на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на потребителска такса е посочен в Приложение №14 към НРД( публикуван на нашата електронна страница в линк „Национален рамков договор” – подлинк „Приложение № 14”). Някои от тези заболявания са с призната инвалидност.
При включено заболяване в този списък и заболявания с призната инвалидност, пациентът е освободен от заплащане на потребителска такса. Съгласно Закона за здравното осигуряване, (обн.ДВ, бр.37 от 2008 г., в сила от 01.07.2008 г.) лицата, навършили 60 години за жените и 63 години за мъжете, заплащат за всяко посещение при лекаря или лекаря по дентална медицина сумата от 1 лев.