годишен профилактичен преглед
От: Д** Н** Зададен на: 12.06.2009 Отговорен на: 15.06.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Какво включва годишния профилактичен преглед? Как да постъпя при полужение, че личният ми лекар никога не ми е правил такъв?
Отговор
Информация за дейностите, включени в профилактичните прегледи, заплатени от НЗОК, може да намерите на нашата електронна страница в линк "Национален рамков договор” - подлинк „2009” - „Приложение № 6 – Профилактични прегледи на здравноосигурени лица над 18-годишна възраст.” От там ще разберете каква е честотата, обема на прегледите и медико-диагностичните изследвания, полагащи се на отделните възрастови групи.
Профилактичният преглед, проведен от общопрактикуващия(личния) лекар, включва клиничен преглед за изясняване на здравословното състояние. При него лекарят: изчислява индекса на телесната маса; прави оценка на психическото състояние; изследва остротата на зрението; изследва мануално гърдите при жените; измерва артериалното (кръвно) налягане; прави Електрокардиограма(ЕКГ); изследва урината (с тест-ленти) за: протеин, глюкоза, кетонни тела, уробилиноген/билирубин, рH. Назначава и лабораторни изследвания за триглицериди и общ холестерол.
Профилактичният преглед се извършва от общопрактикуващ лекар с необходимия обем дейности и изследвания и при формиране в определена рискова група(определя се рискът да се развият сърдечно-съдови заболявания, злокачествени заболявания или захарен диабет), на здравноосигурените лица се провеждат необходимите изследвания и/или консултации със специалист по профила на заболяването за уточняване на диагнозата и определяне на лечение. В този случай лекарят издава направление. Необходимо е лабораториите и лекарите специалисти да са сключили договор с НЗОК. За здравноосигурените граждани над 18-годишна възраст – независимо дали са диспансеризирани или не, НЗОК заплаща един задължителен профилактичен преглед годишно.
Личният лекар е длъжен да извършва профилактика на здравноосигурени лица съгласно Наредба № 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията. Той трябва да обяви на видно място пред кабинета своя график, в който определя часове за профилактика. Здравноосигурените граждани обаче също имат задължения, тъй като един от най-важните принципи на задължителното здравно осигуряване е: отговорност на осигурените за собственото им здраве.
Съгласно Закона за здравното осигуряване и Закона за здравето, за неявяване на профилактични прегледи, регламентирани в Националния рамков договор, осигуреният губи осигурителни права за срок от един месец или подлежи на глоба от 50 до 100 лв.( при повторно неявяване: от 100 до 200 лв.) Районните центрове по здравеопазване – поделения на Министерството на здравеопазването, имат правомощия да налагат тези санкции.