продължаване на болничен от ЛКК
От: В** Т** Зададен на: 19.09.2012 Отговорен на: 19.09.2012Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте отново задавайки въпроса си, имах предвид реда за продължаване на болничен от ЛКК. Личната лекарка отказва да ме изпрати на ЛКК с обяснението , че няма право директно да ме изпрати, от заведението в което провеждам терапията аъщо отказват да ми издадат болничен за повече от 1 ден или да ме изпратят на ЛКК с обяснението ,че това е клинична процедура и съм хоспитализирана за по-малко от 12 часа. Как трябва да постъпя за да продължа болничния си от 14 дни, който съм ползвала до момента? Какво направление ми е необходимо и кой трябва да ми го издаде? Състоянието ми след химиотерапията е такова, че е невъзможно да се върна на работа. Предварително Ви благодаря за разяснението! Копирам предишния си въпрос и Вашия отговор: Издаване на Талон за медицинска експертиза от: Верина Теофилова Дата: 13.09.2012 12:40:15 Здравейте, като онкоболна посещавам НСБО в София, кв. Дървеница, за извършване на химиотерапия като клинична процедура. До момента имам издаден болничен лист за 14 дни от личния си лекар . Към кого трябва да се обърна за да ми бъде издаден "Талон за медицинска експертиза" № 6 , с който да се явя пред ЛКК за продължаване на болничния. Благодаря предварително за отговора •Отговор от НЗОК Дата: 18.09.2012 14:31:08 Уважаема г-жо Теофилова, експертизата на трайно намалената работоспособност се дава от ТЕЛК и НЕЛК. Подготовката за явяване пред комисиите на ТЕЛК се извършва от личния лекар. Той издава медицинско направление „Талон за медицинска експертиза“ бл.№6.
Отговор
Съгласно Наредбата за медицинската експертиза, чл.14; ал.1, болничен лист за цялото време на болничното лечение се издава еднолично от лекуващия лекар. В случаите, когато след болничното лечение болния се нуждае от домашно лечение, при изписването се издава един болничен лист от ЛКК, в който се включват дните за болничното лечение, включително денят на изписването, както и не повече от 30 дни за домашно лечение.
След 30-тия ден, ако по медицински показания се наложи лечението да продължи, ЛКК към лечебното заведение за извънболнична помощ издава продължение на болничния лист до 30 дни на болничен за максимум 180 дни.
Личният лекар насочва към ЛКК с „Талон за медицинска експертиза“ (бл.МЗ-НЗОК № 6). Когато нормативната уредба предвижда медицинската експертиза да се извършва от ЛКК, лекуващият лекар – личният лекар или лекар специалист от лечебно заведение за специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП) , насочва пациента към ЛКК с „Талон за медицинска експертиза“ (бл.МЗ-НЗОК № 6).
Съгласно Наредбата за медицинската експертиза: Лекуващите лекари и ЛКК са длъжни да уведомяват осигурените лица за деня, в който трябва да се явят на преглед. След като личният лекар насочи пациента към ЛКК комисия с направление “/бл.МЗ-НЗОК № 6/, пациентът си записва час за ЛКК комисията в регламентираното за това време, като прегледът при членовете на комисията е винаги след изтичането на предишния болничен лист.
Отпускът поради временна неработоспособност се оформя с болничен лист по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) и от министъра на здравеопазването.Тъй като редът за издаването на болнични листове, работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност, е регламентиран в Наредбата за медицинската експертиза (публикувана на сайта на НЗОК в меню "Нормативна база", линк "Наредби"), и в Инструкцията за работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност (издадена от Управителя на Националния осигурителен институт), а контролът се осъществява от съответните структури – Регионалните здравни инспекции (РЗИ) и Националния осигурителен институт (НОИ), бихте могли да потърсите информация от компетентната институция (и от Контактния център на НОИ на адрес www.noi.bg )