Потребителски такси, определени от НЗОК
От: Б** Зададен на: 27.02.2009 Отговорен на: 09.03.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Заплаща ли се потребителска такса от 2,40лв. при личен лекар за ежемесечното вписване на безплатни лекарства в рецептурната книжка, след като дори не се срешам с лекаря? лекарствата ми са две и не ги вписва в един ден. Задавам въпроса към вас, защото той ми отговори, че такива са правилата, определени от НЗОК.
Отговор
По принцип изписване на лекарства с намаление става само след проведен преглед на здравноосигуреното лице. Потребителска такса в размер на 1 % от минималната работна заплата се заплаща при всеки преглед в кабинета по силата на чл.37 , ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване за всяко посещение при лекаря или зъболекаря. Тези суми са за оказаната медицинска помощ.
Съгласно чл. 38 , ал.1 от НРД 2006 “Лекарствените продукти се предписват
само след извършен преглед, който се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице”.
Следователно, преди предписване на лекарствени продукти лекарят е длъжен да извърши преглед, и за тази оказана медицинска помощ пациентът дължи потребителска такса. Лекарят трябва да му издаде документ(касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума. В Приложение № 14 към Националния рамков договор 2006( линк “Национален рамков договор 2006” на електронната страница на НЗОК) е поместен списък на заболяванията, при които здравноосигурените граждани са освободени от заплащане на потребителска такса. Съгласно промяна в Закона за здравното осигуряване, от 1 юли 2008 г., потребителска такса в размер на 1 лев за оказана извънболнична медицинска и дентална помощ заплащат лицата, навършили 60 години (за жените) и 63 години (за мъжете).