рискови групи
От: О** Зададен на: 27.02.2009 Отговорен на: 09.03.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
На профилактичен преглед се преценя ,че даден пациент трябва да бъде включен в рескова група .Но той няма възможност веднага да иде на консултация . Може ли ,включването в рискова група да бъде с друг амбулаторен лист и код Z12.1,Z12.5 и т.н.и направлението да бъде издадено пак с тип7.
Отговор
С оглед профилактиката на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания личният лекар формира следните рискови групи: „Сърдечно-съдови заболявания”, „Захарен диабет”, „Злокачествени новообразувания”.
Съгласно Наредба №39 от 2004 г. (изм. и доп. в ДВ, бр.4 от 16.01.2009г) при провеждането на профилактични прегледи и изследвания на ЗЗОЛ над 18-годишна възраст неразделен елемент на профилактичния преглед е анкетирането на пациента и маркирането на отговорите в анкетна карта по образец, включена в медицинския софтуер.
Съгласно Решение № РД-УС-04-17 от 20.01.2009 г. на УС на НЗОК - т.91., плащанията на изпълнителя на ПИМП за профилактични прегледи се извършват месечно - след проверка по фактура, спецификация, месечни отчети, електронен отчет за извършената дейност по профилактика на ЗЗОЛ, отразена в амбулаторни листове в определен от НЗОК формат и анкетна карта в електронен вид, във формат, определен от НЗОК.
Когато при провеждането на профилактичен преглед на здравноосигурено лице пациентът попадне в рискова група, с оглед профилактиката на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания, общопрактикуващият лекар решава при необходимост какви консултации и изследвания да назначи в зависимост от предполагаемото заболяване.
Ваше право като ОПЛ е да поставите определена диагноза и съответния код.