операция в чужбина
От: А** Н** Зададен на: 11.03.2009 Отговорен на: 17.03.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Моля да ми разясните какъв е редът и какво да изисквам от личния ми лекар ако желая да оперирам колянна става в Германия? Поема ли НЗОК част от разноските по операцията? С уважение: Александър Николов
Отговор
Уважаеми г-н Николов, зададен по този начин, въпросът Ви предполага планова операция в чужбина. Редът за получаване на този вид медицинска услуга в друга държава от ЕС, за сметка на НЗОК, е по-различен от медицинската помощ при спешни и неотложни състояния – получавана при временен престой в ЕС, срещу валидна ЕЗОК.
В този случай е необходимо в ЦУ на НЗОК да се подадат всички медицински документи, доказващи съответното заболяване и да се кандидатства за издаване на европейски формуляр Е 112 – за планова помощ в чужбина.
Ако пациентът подаде документи за лечение в ЕС (Е 112), националните консултанти по съответното заболяване ще оценят актуалната медицинска документация по случая и ще преценят необходимостта от провеждане на евентуално лечение в друга държава от ЕС. Потребителските такси, транспортът от и до другата държава, скъпоструващите фиксиращи инструменти и консумативи, и всички екстри (напр. самостоятелна стая) се поемат от пациента.
Информация за реда за подаване на документи за Е 112 е публикувана на интернет страницата на НЗОК в линк „Международно сътрудничество”.
Уточняваме, че поставянето на тазобедрена и колянна става се извършва в България и е включено в КП № 216 “Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става”. В цената на клиничната пътека влиза дейността по оперативната процедура, медикаментите и консумативите, както и предвидените следоперативни грижи. Отделно от дейността по пътеката, НЗОК заплаща за тазобедрена става до 900 лв, а за колянна - до 2250 лв. Тези суми се превеждат на болницата от РЗОК по съответния ред, а не се дължат от пациента. В случай, че пациентът предпочете по-скъпо медицинско изделие в сравнение с договореното в НРД, доплаща разликата в цената. НЗОК не възстановява заплатените от пациента средства.
По клинична пътека № 216 „Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става” НЗОК не заплаща скъпоструващи консумативи и инструменти за фиксиращи процедури, сред които е и т.нар. „пирон”. Извън дейностите, които заплаща НЗОК, лечебните заведения трябва да имат изготвен ценоразпис, поставен на видно място, от който пациентите да се информират за цените на предлаганите услуги и консумативи.