Диабетно стъпало
От: И** С** Зададен на: 10.02.2009 Отговорен на: 19.02.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Баща ми,който е инсулинозависим диабетик,претърпя две оперативни намеси на лявото стъпало.Предстой му трета,но поради това,че вече лежи в болница от 20 дни,от там казват че повече не може да лежи в болничното заведение и искат да го изпишат.Става въпрос за хирургично отделение на МБАЛ-Благоевград.
Отговор
Националната здравноосигурителна каса заплаща на изпълнителите на болнична помощ за дейност по клинични пътеки съгласно Приложение 5 на Наредба № 40 за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, съгласно Решение № РД-УС-04-17/20.01.2009 на УС на НЗОК. В алгоритъма на всяка клинична пътека са заложени задължителен обем диагностични и терапевтични(оперативни) процедури, както и минимален болничен престой. В нито една клинична пътека няма фиксиран максимален престой, т.е. пациентът може да пролежи и много повече дни, в зависимост от характера на заболяването.
Продължителността на курса на лечение се определя от лекуващия екип, съобразно динамиката в здравословното състояние. Изписването на пациента става след като са изпълнени заложените в алгоритъма на съответната клиничната пътека медицински критерии за дехоспитализация.
От въпроса Ви не става ясно точно по коя клинична пътека е лекуван баща Ви, но ако става дума за КП 178. „Оперативни интервенции при диабетно стъпало без съдово-реконструктивни операции”, тези критерии са: зарастваща и стабилна оперативна рана;
липса на фебрилитет (аксиларна телесна температура до 37.5 градуса С) през последните 24 часа; липса на значими субективни оплаквания; стабилизирани стойности на кръвната захар на пациента; при стабилни и свежи гранулации, позволяващи амбулаторното лечение на болния.