здравни осигоровки
От: И** П** Зададен на: 05.02.2009 Отговорен на: 10.02.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте,искам да попитам как да си платя здравните осигоровки при положение ,че съм безработна и нямам внасяни такива досега.Какво трябва да направя и каква е сумата тъй като ми се налага да ползвам здравни услуги. Благодаря!
Отговор
Гражданите, които следва да внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, заплащат оказаната им медицинска помощ, ако не са внесли повече от 3 дължими месечни осигурителни вноски за период от 15 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Тези лица придобиват осигурителни права от датата на заплащане на дължимите вноски, като сумите, платени за оказана вече медицинска помощ, не се възстановяват. Осигурителните права не се губят, когато задължението за внасяне на здравни вноски е на работодателя или на друго лице. Гражданите имат непрекъснати здравноосигурителни права и достъпът им до безплатна медицинска помощ е гарантиран при 12 осигурени месеца от последните 15, преди началото на месеца, в който ще се ползва медицинска помощ.
От 1 януари 2009 г. здравната вноска, определена със Закона за бюджет на НЗОК и гласувана от парламента, е в размер на 8%, а минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 260 лв. Ако сте безработна, но получавате обезщетение за безработица, здравноосигурителната Ви вноска е за сметка на фонд „Безработица” на държавното обществено осигуряване(за периода на получаване на обезщетението). Ако сте безработна, регистрирана сте в Бюрото по труда, но не получавате обезщетение, трябва да внасяте здравноосигурителни вноски за своя сметка. Всички неосигурени на друго основание /самоосигуряващи се, неработещи/ трябва да внасят 8% върху сума, не по-малка от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, т.е. 8% от 130 лв. = 10.40 лв. Парите се превеждат по банков път по сметката на териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес. На електронната страница на НАП - www.nap.bg – в рубрика „Плащане” е публикувана Таблица за размера на здравноосигурителните вноски на самоосигуряващи се лица и лихвите към тях. Уточняваме, че дейността по определянето на здравноосигурителния статус и събирането на здравноосигурителни вноски е в компетенциите на Националната агенция за приходите (НАП). Консултации по въпросите на здравното осигуряване се правят в НАП – www.nap.bg
Проверка на здравноосигурителния статус може да направите на адрес www.nap.bg в рубрика “Услуги”, линк „Осигурителни услуги”. Банковите сметки, по които трябва да бъдат заплатени здравноосигурителните вноски, ще намерите в рубриката “Осигуряване”.