лапароскопия
От: Г** Зададен на: 29.08.2009 Отговорен на: 03.09.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Правиха ми лапароскопия,БЯХ С НАПРАВЛЕНИЕ.Въпросът ми е дали операцията се поема от здравната каса.Защото доктора ми искаше 280 лв.
Отговор
НЗОК заплаща за лапароскопски операции по различни клинични пътеки. В областта на акушерството и гинекологията лапароскопски процедури са включени в КП №145 “Нерадикално отстраняване на матката”, КП №147 “Оперативни интервенции чрез коремен достъп за отстраняване на болестни изменения на женските полови органи”, в КП № 149 “Оперативни интервенции чрез долен достъп за отстраняване на болестни изменения или изследване на женските полови органи”. В КП №145 и №147 има индикации за оперативно лечение при миома на матката. Използваният метод (лапароскопски или отворена операция) е в зависимост от медицинските индикации и по преценка на лекуващия лекар. За прием по клинична пътека е необходимо да са налице съответни индикации за хоспитализация. Тя се осъществява чрез направление за хоспитализация (бл. №7 МЗ-НЗОК), издадено от личния лекар или от лекаря специалист.
За лечение на бъбречно-каменна болест НЗОК заплаща дейността по следните клинични пътеки, в зависимост от метода на лечението: КП № 75 „Бъбречно-каменна болест: уролитиаза – екстракорпорална литотрипсия” и КП № 76 „Бъбречно-каменна болест: уролитиаза – ендоскопски методи на лечение”. По КП № 76 се използват скъпоструващи консумативи за провеждане на лечение – урологични протези и стентове, които НЗОК не заплаща.
При операция на жлъчката следните клинични пътеки включват лапароскопски методи: КП № 170 „Лапароскопска холецистектомия” и КП № 171 „Оперативни процедури върху екстрахепаталните жлъчни пътища.” НЗОК не заплаща някои скъпоструващи лапароскопски консумативи, стерилни полиетиленови ръкави за глава на камерата и др. Преценката по коя клинична пътека ще се проведе лечението, е на лекуващия лекар.