Зададен въпрос през Online консултации
От: И** Зададен на: 01.04.2009 Отговорен на: 03.04.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Интересува ме до колко коронарни стента могат да бъдат постанети на пациент едноактно?
Отговор
Има различни клинични пътеки, по които са включени процедури за поставяне на стентове:
„Интервенционално лечение и свързаните с него диагностични катетеризации при сърдечни аритмии”, „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при вродени сърдечни малформации”, „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при сърдечно-съдови заболявания”, и др.
Лекуващият лекар преценява по коя клинична пътека ще проведе лечението.(следователно, необходимо е да уточните клиничната пътека).
В цената на клиничните пътеки влиза дейността по оперативната процедура, медикаментите и предвидените следоперативни грижи. Когато се налага интервенционално лечение(поставяне на стент), отделно от дейността по пътеката, НЗОК заплаща за стент - до 1200 лв. В случай, че пациентите предпочетат по-скъпо медицинско изделие в сравнение с договорената в НРД цена, те доплащат разликата в цената. НЗОК няма правомощия да възстановява средства.
За лечение по клинична пътека е необходимо направление за хоспитализация в лечебно заведение за болнична помощ (пациентът има право да избере лечебното заведение), което е сключило договор с НЗОК за тази пътека.
За всеки ден болнично лечение здравноосигуреното лице заплаща потребителска такса, освен ако не е освободено от нея (вж линк «Потребителска такса» на сайта ни). Потребителската такса е в размер на 2% от минималната работна заплата, определена за страната. Ако се лекува в болница повече от 10 дни в рамките на една година, пациентът не заплаща потребителска такса за престоя след десетия ден.